CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU KNIHOVNA

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

Místní obrázek obálky
Místní obrázek obálky
Základní MARC ISBD

Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem / Jacques Rupnik (ed.) ; překlad: Hynek Zlatník a Petr Fantys s přispěním Věry Suchardové a Jany Čeřenové

Podle: Přispěvatel(é): Typ materiálu: TextTextJazyk: Čeština Summary language: English (Angličtina) Original language: English (Angličtina) Vydavatel: Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2023Popis: 649 stran : ilustrace, portréty, faksimile ; 21 cmTyp obsahu:
  • text
Typ média:
  • bez média
Typ nosiče:
  • svazek
ISBN:
  • 9788075160317
Předmětová hesla: Žánr/Forma: Rozsah a obsah: Eseje z pera českého levicového intelektuála o expanzi komunistického režimu do zemí střední a východní Evropě po druhé světové válce, fašistické hrozbě a antisemitismu, který zasáhl SSSR i další komunistické státy. Dva životy, dvě jména, dva pohledy na sovětský komunismus a jeho poválečnou expanzi do východní Evropy. Zdají se úhledně oddělené, a přesto je spojuje zkušenost jednoho člověka a jeho snaha pochopit naděje a tragédie 20. století. Levicový intelektuál Josef Guttmann se na počátku třicátých let 20. století stal členem vedení Komunistické strany Československa. Se stranou se rozešel kvůli strategii Kominterny, která v roce 1933 pomohla Hitlerovi k moci. Z ostrého kritika Stalinovy diktatury i jeho zahraniční politiky se stal význačný levicový oponent. Československo opustil koncem roku 1938 a o tři roky později se usadil v New Yorku, kde pod pseudonymem působil jako přední znalec dění v sovětském bloku a kritik totalitarismu. Byl také autorem prvních článků o antisemitském charakteru procesu s Rudolfem Slánským. Jeho české texty z třicátých let spolu se studiemi a eseji o povaze komunistických režimů, genocidě a antisemitismu psanými již ve Spojených státech vycházejí u nás poprvé.
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Jednotky
Typ jednotky Aktuální knihovna Signatura Stav Čárový kód
Kniha Kniha Centrum dokumentárního filmu Dokumentární kniha 942 942/1624/GUT (Prohlédnout regál(Otevře se níže)) Dostupné 942/1624/GUT

Částečně přeloženo z angličtiny

Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík

Eseje z pera českého levicového intelektuála o expanzi komunistického režimu do zemí střední a východní Evropě po druhé světové válce, fašistické hrozbě a antisemitismu, který zasáhl SSSR i další komunistické státy. Dva životy, dvě jména, dva pohledy na sovětský komunismus a jeho poválečnou expanzi do východní Evropy. Zdají se úhledně oddělené, a přesto je spojuje zkušenost jednoho člověka a jeho snaha pochopit naděje a tragédie 20. století. Levicový intelektuál Josef Guttmann se na počátku třicátých let 20. století stal členem vedení Komunistické strany Československa. Se stranou se rozešel kvůli strategii Kominterny, která v roce 1933 pomohla Hitlerovi k moci. Z ostrého kritika Stalinovy diktatury i jeho zahraniční politiky se stal význačný levicový oponent. Československo opustil koncem roku 1938 a o tři roky později se usadil v New Yorku, kde pod pseudonymem působil jako přední znalec dění v sovětském bloku a kritik totalitarismu. Byl také autorem prvních článků o antisemitském charakteru procesu s Rudolfem Slánským.

Jeho české texty z třicátých let spolu se studiemi a eseji o povaze komunistických režimů, genocidě a antisemitismu psanými již ve Spojených státech vycházejí u nás poprvé.

Anglické resumé

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Klikněte na obrázek pro jeho zobrazení v prohlížeči obrázků

Místní obrázek obálky