Poláková, Jana, 1973-

Dva životy, dvě kultury, dvě země : Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti / Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti Jana Poláková - První vydání - 313 stran : ilustrace (některé barevné), 1 mapa, portréty, faksimile ; 25 cm

"Vydal nadační fond Hellenika ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Masarykovou univerzitou"--Tiráž

Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstříky

V roce 1948 našlo v tehdejším Československu útočiště před občanskou válkou více než 13 000 uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim zde vývojem politických událostí v jejich rodné zemi prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes.
Kniha v úvodní části představuje stručnou historii řecké národnostní menšiny na českém území. V dalších kapitolách může čtenář díky unikátním generačním výpovědím přímých účastníků sledovat nejen úspěšnou integraci řeckých migrantů a jejich potomků, ale také kontinuitu etnického a kulturního vědomí, kterou nenarušily ani interetnické sňatky nebo ztráta kontaktu s původní vlastí a kulturním prostředím. Kniha vyšla s finanční podporou statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Publikace je součástí dlouhodobého projektu nadačního fondu Hellenika z Brna. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti, na jehož odborném průběhu se podílí Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Brně. Hlavním záměrem projektu bylo představit v rámci 70. výročí příchodu první velké migrační vlny řeckých uprchlíků na území tehdejšího Československa jeden z historických, nikoliv však obecně známých momentů důležitých pro řeckou minoritu i českou společnost.
V roce 2017 zahájil nadační fond ve spolupráci s etnoložkou Etnografického ústavu Moravského zemského muzea Janou Polákovou projekt pořízením rozhovorů s vybranými respondenty. Rozhovory se pak staly odrazovým můstkem pro aktivity několika následujících let.
První výstup představovala výstava Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti. Veřejnost se díky ní měla možnost seznámit s příchodem Řeků na československou půdu v důsledku občanské války, jejich postupnou integrací, ale i uchováváním specifické kultury. Na vernisáži v listopadu 2018 byl představen stejnojmenný dokumentární film, který vznikl propojením úryvků z rozhovorů, dobových filmových záběrů a ukázek archivního materiálu různé povahy.
V následujícím roce se zástupkyně spolupracujících organizací zúčastnily s filmem 22. ročníku přehlídky muzejních filmů Musaionfilm v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodu. Soutěžní porota filmu udělila hlavní cenu „Černý Janek“ za objevné zpracování osudů řecké minority u nás.
V roce 2019 vznikla putovní verze výstavy, která je v současné době poskytována vzdělávacím i paměťovým institucím po celé zemi. Ve stejném roce byly pořízeny přepisy zaznamenaných rozhovorů do písemné podoby. Jejich zveřejnění, analýza a interpretace, doplněná o stručný přehled historie a současnosti, je pak hlavní náplní knihy.


České, anglické a řecké resumé

9788021096653

cnb003264992


20.-21. století


Řekové--Česko--20.-21. století
Řekové--emigrace a imigrace
kulturní tradice
Greeks--Czechia--20th-21st centuries
Greeks--emigration and immigration
cultural traditions


monografie
rozhovory
monographs
interviews

(=14) 314.15-026.44 316.75-028.78 (437.3) (048.8) (047.53)