Černí sokoli : pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu /
Kateřina Mildnerová ; s přispěním Tomáše Machalíka a Martiny Jakubcové
- Vydání první
- 382 stran : ilustrace, 1 mapa, portréty, faksimile ; 20 cm
V roce 2023 dotisk
Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
Kde domov můj? Česká hymna obsahuje motiv hledání a nacházení domova. Ten v bývalém Československu našlo více než sto namibijských dětských válečných uprchlíků z Angoly, kteří zde byli přijati na výchovu a vzdělání jako výraz internacionální pomoci SWAPO, osvobozeneckému hnutí bojujícímu za nezávislost Namibie. Velké světové dějiny – pád železné opony, konec komunistického režimu v ČSSR a získání nezávislosti Namibie – však vedly k nucené relokaci dětí do Namibie, jejíž jazyk ani kulturu pořádně neznaly. Ze dne na den se ocitly na africkém venkově v neznámých rodinách.
Tato kniha rekonstruuje dosud neznámou historii této skupiny „Afročechů“, snaží se porozumět komplexnímu fenoménu formování jejich kolektivní paměti, identity a pojetí domova. Ten jim však neustále uniká a rozbíhá se někde mezi ČSSR, kde prožili své dětství, Českou republikou, kde je jim odepíráno češství, a Namibií, kde nyní většina z nich žije.
9788074227448 Kč 399,00
cnb003256207
SWAPO
1985-1991 20. století
politické strany--Afrika jižní humanitární pomoc--Československo--20. století nezletilí uprchlíci--Afrika jižní exil--Československo--20. století každodenní život--Československo--20. století repatriace--Namibie--20. století orální historie sociální paměť sociální identita political parties--Africa, Southern humanitarian assistance--Czechoslovakia--20th century minor refugees--Africa, Southern exile--Czechoslovakia--20th century everyday life--Czechoslovakia--20th century repatriation--Namibia--20th century oral history social memory social identity
Bartošovice (Česko) Lázně svaté Markéty (Prachatice, Česko) Považská Bystrica (Slovensko) Bartošovice (Czechia) Lázně svaté Markéty (Prachatice, Czechia) Považská Bystrica (Slovakia)
literatura faktu vzpomínky non-fiction reminiscences