CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU KNIHOVNA

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

Místní obrázek obálky
Místní obrázek obálky
Základní MARC ISBD

Gottwaldovy oprátky : poslední adresa Cejl / Luděk Navara, Miroslav Kasáček

Podle: Přispěvatel(é): Typ materiálu: TextTextVydavatel: Brno : Host, 2023Vydání: První vydáníPopis: 202 stran : ilustrace, portréty, faksimile ; 24 cmTyp obsahu:
  • text
Typ média:
  • bez média
Typ nosiče:
  • svazek
ISBN:
  • 9788027514519
Předmětová hesla: Žánr/Forma: Souhrn: Příběhy popravených z období rudého teroru. V brněnské věznici na Cejlu se v době po únorovém převratu v roce 1948 popravovalo vlastně krátkou dobu — ani ne pět let. Příběhy těch, kteří tam skončili s oprátkou na krku, jsou mimořádně dramatické. _Posledním z popravených byl odvážný Leopold Doležal, který se zapojil nejdříve do protinacistického a později i do protikomunistického odboje. Kniha představuje jeho neobyčejný příběh, stejně jako příběhy devíti dalších statečných lidí, kteří zbytečně ztratili své životy. Patří mezi ně například nezlomný bojovník Petr Křivka, ale také bývalí partyzáni Jaromír Vrba a bratři Daňkové. Na zdejším vězeňském dvoře vyhasl i život významného valašského podnikatele Jana Křižana. Na popravišti umírali ti, kteří se pokoušeli čelit totalitě, násilí, nebo „jen“ chtěli žít ve svobodném světě. Už proto bychom měli jejich příběhy znát. Kniha je tak zároveň splátkou jakéhosi dluhu vůči nim i mnoha dalším nespravedlivě odsouzeným.
Seznam(y), v kterých se záznam vyskytuje: Dokumentární kniha
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Jednotky
Typ jednotky Aktuální knihovna Signatura Stav Půjčeno do Čárový kód
Kniha Kniha Centrum dokumentárního filmu Dokumentární kniha /2403/NAV (Prohlédnout regál(Otevře se níže)) Dostupné /2403/NAV

Obsahuje bibliografii a rejstřík

Příběhy popravených z období rudého teroru.
V brněnské věznici na Cejlu se v době po únorovém převratu v roce 1948 popravovalo vlastně krátkou dobu — ani ne pět let. Příběhy těch, kteří tam skončili s oprátkou na krku, jsou mimořádně dramatické. _Posledním z popravených byl odvážný Leopold Doležal, který se zapojil nejdříve do protinacistického a později i do protikomunistického odboje. Kniha představuje jeho neobyčejný příběh, stejně jako příběhy devíti dalších statečných lidí, kteří zbytečně ztratili své životy. Patří mezi ně například nezlomný bojovník Petr Křivka, ale také bývalí partyzáni Jaromír Vrba a bratři Daňkové. Na zdejším vězeňském dvoře vyhasl i život významného valašského podnikatele Jana Křižana.
Na popravišti umírali ti, kteří se pokoušeli čelit totalitě, násilí, nebo „jen“ chtěli žít ve svobodném světě. Už proto bychom měli jejich příběhy znát. Kniha je tak zároveň splátkou jakéhosi dluhu vůči nim i mnoha dalším nespravedlivě odsouzeným.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Klikněte na obrázek pro jeho zobrazení v prohlížeči obrázků

Místní obrázek obálky